10
paź

Jak niszczyć dokumenty w domu?

Nie tylko przedsiębiorcy przechowują dokumenty zawierające dane wrażliwe. W każdym domu jest ich pełno. Rachunki, faktury, umowy, formularze – informacje w nich zawarte należy chronić. Także wówczas, gdy nie są nam już potrzebne. Jak niszczyć dokumenty, by nie narazić się na wyciek danych?

Dokumenty w domu – co nam grozi?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak groźne może okazać się niewłaściwe przechowywanie i utylizowanie dokumentów, na których widnieją dane osobowe lub inne wrażliwe informacje. W trakcie okresowych porządków większość ludzi po prostu pakuje je do worków, a następnie wynosi na śmieci. Niestety, taka postawa to proszenie się o kłopoty.

Zagrożenie jest realne, o czym przekonują nas często publikowane w mediach przypadki kradzieży tożsamości i zaciągania kredytów na inne osoby. Jak do tego nie dopuścić? Ochrona swoich danych wydaje się prostsza, niż myślicie.

Domowe sposoby niszczenia dokumentów

Od razu warto zaznaczyć, że przerwanie w pół umowy nie wystarczy, by czuć się bezpiecznie. Potencjalny złodziej nie będzie miał bowiem trudności, by złożyć tak „zniszczone” kartki. Najlepszym sposobem ochrony wydaje się więc sprawienie, że informacje znajdujące się w papierach staną się niemożliwe do odczytania. Jak niszczyć dokumenty, by uzyskać takich efekt? Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby.

  •       Niszczarki dokumentów – ich użycie to najwygodniejsza i najlepsza metoda na to, aby pozbyć się zagrożenia. Urządzenia tego typu zamieniają kartki papieru w niewielkie ścinki – złożenie ich w całość jest praktycznie niemożliwe, dlatego zyskujemy pewność, że zawarte w nich dane nie zostaną wykorzystane.

Oczywiście wiele zależy od tego, jaką niszczarkę do dokumentów kupimy. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na gwarantowany poziom bezpieczeństwa. Jest ich aż 7 – od P-1 przeznaczonego do dokumentów niskiego ryzyka, do P-7 w przypadku niszczenia ściśle tajnych informacji. Sprawdzić należy też szybkość niszczenia, liczbę kartek, jaką możemy włożyć do podajnika, a także wielkość pojemnika na ścinki. Warto pamiętać, że niszczarki dokumentów dobrze sprawdzają się do utylizowania również innych materiałów – kart kredytowych, płyt CD/DVD, a nawet zewnętrznych nośników danych.

  •       Palenie dokumentów – metoda skuteczna i „darmowa”. Problem polega na tym, że nie każdy ma możliwość spalenia dużej ilości dokumentów. Potrzebny jest do tego piec lub przynajmniej kominek. Do tego dochodzi fakt, że nie wszystkie materiały łatwo poddają się spaleniu. Będą to na przykład klisze.
  •       Moczenie dokumentów – niezwykle prosty sposób na pozbycie się sporych ilości papieru. Wymaga jednak cierpliwości. Najlepiej zanurzyć wszystkie dokumenty i zostawić je na około 24 godziny. Następnie wystarczy wszystko wymieszać. Niektórzy, dla wzmocnienia efektu, korzystają również z silnych środków chemicznych (np. wybielaczy).

Jeśli sterta dokumentów do utylizacji jest szczególnie duża, dobrym wyborem okazać się może też usługowe niszczenie dokumentów, realizowane przez wyspecjalizowane firmy. Jest to gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności.

Przechowywanie dokumentów w domu

Wiemy już, jak niszczyć dokumenty, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty. Na koniec warto jeszcze powiedzieć kilka słów o przechowywaniu nośników zawierających wrażliwe dane. Jest to równie ważne, zwłaszcza dla firm. W razie włamania, segregatory, teczki, płyty i dyski twarde mogą okazać się łakomym kąskiem dla złodziei, dlatego warto zadbać o to, aby ich wyniesienie nie było zbyt proste.

Umożliwiają to specjalne, zamykane szafki i pojemniki na dokumenty. Gwarantują one wysoki poziom bezpieczeństwa, także w przypadku dokumentów, które muszą być chronione ze względu na RODO. Gdy papiery przestaną być potrzebne, trzeba poddać je utylizacji. Najlepiej z użyciem jednej z wymienionych wyżej metod. Bezpieczne niszczenie dokumentów w domu lub w firmie pozwala uniknąć wielu problemów, które mogą okazać się dla nas niezwykle kosztowne. Tego typu zagrożeń nie należy bagatelizować.