15
lut

Ile wynosi i od czego zależy koszt niszczenia dokumentów? Sprawdź najważniejsze informacje!

Żeby mieć pewność, że dane osobowe, poufne lub tajne nie wyciekną w procesie utylizacji, niszczenie dokumentów warto powierzyć specjalistycznej firmie. Zadba ona o bezpieczeństwo procesu, a także sprawnie i zgodnie z prawem pozbędzie się przekazanych jej akt i pism. Ile jednak trzeba zapłacić za profesjonalne usługi? Ile kosztuje niszczenie dokumentów i od czego zależy jego cena?

Ile kosztuje niszczenie dokumentów?

 Dokumentacja firmowa i urzędowa często zawiera dane osobowe, poufne i tajne. Ich ujawnienie mogłoby doprowadzić do negatywnych konsekwencji, takich jak np. kradzież tożsamości. Z tego względu należy dbać o ich bezpieczeństwo na każdym etapie przetwarzania, w tym zwłaszcza w procesie utylizacji. Niewłaściwie zniszczone dokumenty mogą bowiem zostać odtworzone, co spowoduje, że dane trafią w niepowołane ręce.

Żeby skutecznie, bezpiecznie i zgodnie z prawem pozbyć się dokumentacji z danymi osobowymi, poufnymi lub tajnymi, jej zniszczenie warto powierzyć profesjonalistom. O wyborze firmy zajmującej się utylizacją danych zazwyczaj decyduje nie tylko jakość usług, lecz również ich cena. Ile kosztuje niszczenie dokumentów przez profesjonalistów?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż koszt utylizacji dokumentacji jest wypadkową kilku czynników. W przypadku dużych zleceń cena usługi zazwyczaj zaczyna się od kilkudziesięciu groszy za kilogram materiałów. Mniejsze ilości dokumentów są rozliczane na wagę lub według liczby zapełnionych pojemników (o pojemności 240 l).

Od czego zależy koszt niszczenia dokumentów?

 Koszt niszczenia dokumentów zależy od kilku czynników. Wśród aspektów, które mają największy wpływ na cenę usługi, wymienić można:

  • ilość niszczonych dokumentów – im więcej dokumentów masz do utylizacji, tym zazwyczaj jednostkowy koszt ich zniszczenia jest niższy. Bardziej opłacalne jest zatem niszczenie większych ilości akt, pism i korespondencji, 
  • rodzaj dokumentów – cena utylizacji dokumentów może być wyższa w przypadku, gdy przekazany materiał będzie niestandardowy np. papier samokopiujący, termiczny, rolki kasowe lub dokumenty po zalaniu, 
  • odbiór dokumentacji od klienta – podnosi cenę usługi tylko w przypadku odbioru mniejszych ilości dokumentów w odległych miejscach od naszych oddziałów. Gdy odbiór dokumentów jest w bliskiej odległości od naszych niszczarni zleceniodawca nie ponosi dodatkowego kosztu. Możesz też samodzielnie dostarczyć dokumentację w wyznaczone miejsce. W ten sposób jednak tracisz czas. W ESSI odbiorem dokumentów zajmują się wykwalifikowani pracownicy, którzy w dogodnym dla klienta terminie przyjeżdżają po zgromadzone akta, pisma i korespondencję, a następnie przewożą je do miejsca utylizacji w specjalnym samochodzie. Dzięki temu przekazana dokumentacja jest w pełni bezpieczna na każdym etapie transportu,
  • nagranie niszczenia dokumentów – w ESSI usługa ta nie podnosi ceny usługi. Oprócz protokołu (certyfikatu) niszczenia dokumentów firma zajmująca się utylizacją może przekazać klientowi nagranie kolorową kamerą. Dokumentuje ono cały proces i stanowi swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek kontroli z urzędu.

Jeżeli cyklicznie produkujesz duże ilości akt i pism, które szybko ulegają dezaktualizacji, możesz zdecydować się na abonamentową usługę niszczenia dokumentów. W jej ramach uiszczasz stałą, miesięczną opłatę za utylizację, a materiały wrzucasz do specjalnych szafek RODO, które po zapełnieniu są opróżniane przez pracowników firmy. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz martwić się ani o bezpieczeństwo dokumentów, ani o ich odpowiedni transport do miejsca utylizacji.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić koszt niszczenia dokumentów. Zależy on bowiem od wielu czynników, w tym ilości materiałów przekazanych do utylizacji. Z tego względu cena usługi jest zazwyczaj ustalana indywidualnie. Daje to kontrolę nad wydatkami, a jednocześnie pozwala dostosować usługę do indywidualnych potrzeb.