FAQ

Jaką mam pewność, że powierzone dokumenty i nośniki danych zostały trwale zniszczone?

Wszystkie dokumenty i nośniki danych niszczone są zgodnie z normą DIN 66399 w wymaganych klasach ochrony dla poszczególnych rodzajów dokumentacji. Pracujemy zamiennie na dwóch kombinacjach niszcząco-prasujących renomowanej firmy HSM, model SP 5088 z wydajnością 650 kg/h oraz model SP 4040 V z wydajnością 300 kg/h. Proces niszczenia jest trwały i nie da się go odwrócić. Ze ścinków powstałych w procesie niszczenia nie da się ponownie odtworzyć informacji zawartych w dokumentach. Podobnie jest w przypadku nośników danych. Stosujemy skuteczne metody mechanicznego niszczenia nośników informacji, które uniemożliwiają ponowny odczyt zapisanych na nich informacji.

Czy mam gwarancję, że oddane dokumenty zostaną bezpiecznie zniszczone i nie trafią w niepowołane ręce?

Tak. Funkcjonujemy na rynku od 1998 roku. Przez ten czas zyskaliśmy renomę oraz wypracowaliśmy strategię niszczenia dokumentacji opartą na doświadczeniu i bezpieczeństwie. Fundamentem naszej firmy jest wykwalifikowany i sprawdzone personel oraz każdorazowe przestrzeganie procedury bezpieczeństwa: odpowiednio przystosowane pojemniki na dokumenty, plombowane kontenery, flota samochodów nadzorowana przez system GPS, monitorowana i chroniona niszczarnia, ubezpieczenie OC. Ponadto całość procedury rejestrowana jest przez kamery, a kopia nagrania zostaje Ci przekazana na płycie CD/DVD jako dowód trwałego i bezpiecznego zniszczenia danych. Możesz w ten sposób skontrolować ilość przekazanych kontenerów, położenie plomb zabezpieczających oraz zobaczyć stan dokumentacji bezpośrednio po dokonanym niszczeniu. Całość procesu może być także nadzorowana przez Twojego pracownika. Po dokonaniu zniszczenia powierzonej dokumentacji wystawiamy odpowiedni certyfikat.

Czy powierzanie dokumentów w celu ich zniszczenia przez firmę zewnętrzną jest zgodne z RODO?

Tak. Jeżeli przedsiębiorstwo chce się posiłkować podmiotem zewnętrznym – w tym przypadku naszą firmą – przy niszczeniu dokumentów niezbędne jest podpisanie umowy o powierzaniu danych, z uwagi na to, że niszczenie dokumentów zawierających dane osobowe to także ich przetwarzanie. Niezawarcie takiej umowy wbrew nałożonemu obowiązkowi jest niezgodne z prawem! Nielegalne przekazanie danych może skutkować nałożeniem kary administracyjnej na podmioty uczestniczące w takim udostępnieniu w najwyższej wysokości – to jest do 4% jego całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa. Ważne jest również, aby dokumentacja została zniszczona zgodnie z normą DIN 66399 (klasa tajności nie niższa niż P-3).

Czy muszę w jakiś specjalny sposób przygotować dokumentację do zniszczenia?

Nie. Nie musisz w żaden sposób przygotowywać dokumentów przeznaczonych do zniszczenia. Odbieramy wszystko w takiej postaci, w jakiej nam przekazujesz. Dokumentacja w koszulkach, ze zszywkami, spinaczami, zbindowana, szyta, kartony z aktami, teczki lub całe segregatory. Zabieramy wszystko, czego chcesz się pozbyć. Nie jesteś także w żaden sposób zobligowany do załadunku, nasi konwojenci zrobią to za Ciebie. W procesie właściwego niszczenia, w trosce o środowisko naturalne segregujemy wszystkie frakcje ­– folia, karton, metal oraz inne tworzywa sztuczne zostają oddzielone od papieru.

Czy mogę sam dostarczyć dokumentację do zniszczenia bezpośrednio do waszej firmy?

Tak, jest to możliwe, po uprzednim ustaleniu terminu dostarczenia dokumentacji. Jednakże w trosce o Twoją wygodę i czas, o wiele prostsze jest, gdy nasi pracownicy zjawią się w Twojej firmie i sami odbiorą oraz załadują dokumentację przeznaczoną do zniszczenia. Czynności te wliczone są w cenę usługi, więc nic na tym nie tracisz!

Czy wasza firma działa na terenie całego kraju?

Tak, świadczymy usługi niszczenia dokumentów na terenie całej Polski.

Jak długo trzeba czekać na zniszczenie dokumentacji?

Cała procedura niszczenia – od odbioru materiałów po ich utylizację – trwa średnio od 1 do 3 dni.  W zależności od lokalizacji Twojej firmy oraz ilości dokumentów przeznaczonych do niszczenia czas wykonania usługi może ulec zmianie.