Niszczenie dokumentow uslugi
30
mar

Niszczarki domowe i biurowe – jakie są różnice?

Dostępne w ogólnej sprzedaży niszczarki można podzielić na urządzenia przeznaczone dla firm oraz sprzęt dedykowane klientom indywidualnym, wykorzystującym je wyłącznie w zaciszu domowym. Dopasowanie niszczarki do swoich potrzeb ma duże znaczenie, ponieważ te na użytek domowy nie muszą być przystosowane do intensywnej eksploatacji i maksymalnego obciążenia w postaci niszczenia nie tylko dokumentacji papierowej, ale i dużej ilości kart kredytowych czy płyt CD lub DVD — zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi bezpiecznego utylizowania dokumentów, a także normami RODO. 

Niszczarka biurowa a domowa 

Osoby zastanawiające się, czym kierować się przy wyborze niszczarki, powinny uwzględnić przede wszystkim miejsce i cel, w jakim urządzenie będzie użytkowane. Inne zadania mają niszczarki biurowe, ponieważ muszą być dostosowane pod względem konstrukcyjnym oraz wytrzymałościowym do niszczenia dużej liczby dokumentów papierowych. W średnich lub dużych przedsiębiorstwach niszczarki biurowe muszą zniszczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu stron dokumentów papierowych jednocześnie, dlatego sprzęt musi być wydajny w działaniu, odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także mieć dużo większą moc przerobową niż produkty przystosowane do użytku domowego i wykorzystywane sporadycznie. 

Niszczarki biurowe mogą być wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań w postaci podajnika automatycznego, do którego można załadować nawet kilkaset stron dokumentów papierowych. Niszczarka biurowa z podajnikiem automatycznym to świetne rozwiązanie, dzięki któremu można pozbyć się dużej ilości dokumentów bez potrzeby manualnej obsługi urządzenia. Oszczędza to czas, jaki jest potrzebny na monitorowanie pracy sprzętu. 

Niszczarki domowe — sprzęt tani, wydajny i o kompaktowych wymiarach 

Dobrej jakości niszczarka domowa jest wykorzystywana do pozbywania się dokumentów użytkowanych w domu. Powinna poradzić sobie ze zniszczeniem kilku lub kilkunastu stron. Osoby, które poszukują sprzętu ekonomicznego, energooszczędnego i w przystępnej cenie, mogą zdecydować się na tanie niszczarki domowe, nieobciążające budżetu domowego. To urządzenia z obsługą manualną, które poradzą sobie z niszczeniem małej ilości materiału papierowego, ewentualnie kart kredytowych. Niszczarka domowa jest przeznaczona do pozbywania się materiałów niskiego ryzyka, które zawierają dane teleadresowe, a także dane osobowe bądź informacje o zarobkach czy wyciągi z kont bankowych. Umożliwia to zabezpieczenie domowników przed dostaniem się w niepowołane ręce otrzymywanej przez nich korespondencji listownej, wydruków z poczty elektronicznej lub danych dotyczących ich stanu zdrowia czy aktualnej sytuacji finansowej. 

Dostępna w przystępnej cenie niszczarka domowa nie powinna obciążać budżetu. Sprzęt powinien mieć poziom bezpieczeństwa P1 i pojemność kosza wynoszącą maksymalnie do 11 – 15 litrów. Warto zwrócić uwagę na kompaktowe wymiary, co umożliwia wkomponowanie małej niszczarki domowej we wnętrze domowego biura, przystosowanego na potrzeby pracy zdalnej. 

Jak dobrać niszczarkę do profilu prowadzonej przez siebie działalności? 

Zaawansowane technologicznie niszczarki dla firm to urządzenia, które są wysokowydajnym systemem niszczącym dane w ilościach przekraczających kilkanaście stron papieru jednorazowo. Podstawową różnicą pomiędzy niszczarką przeznaczoną do użytku domowego a tą biurową jest przede wszystkim możliwość dopasowania sprzętu do rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku osób samozatrudnionych lub mikroprzedsiębiorców wystarczy niszczarka biurkowa, która szybko i sprawnie poradzi sobie zniszczeniem nawet sporej ilości dokumentów. To niszczarki biurowe do 500 zł, które zostały zaprojektowane z myślą o mikro- i małych przedsiębiorstwach. W przypadku firm zaliczanych do średnich lub dużych niszczarka biurowa powinna pomóc w pozbyciu się zwykłych dokumentów, korespondencji wewnętrznej, dokumentów poufnych, a także dokumentów tajnych i ściśle tajnych. W sprzedaży znajdują się także niszczarki biurowe o stopniu DIN 6, stworzone na użytek dokumentów rządowych o najwyższej klauzuli tajności. 

Niszczarki dla biur mogą mieć dodatkową opcję pozbycia się płyt CD, zafoliowanych dokumentów, a także folderów w koszulkach, zawierających zszywacze, spinacze, a nawet pinezki. Wysokie parametry definiują maksymalny komfort użytkowania niszczarki firmowej. Musi być ona szybka w działaniu i mieć sporej wielkości pojemnik na ścinki. Warto, aby sprzęt nie generował dużego hałasu, co mogłoby przeszkadzać osobom znajdującym się w jego pobliżu. 

 

Porównując niszczarki firmowe i domowe, warto zwrócić uwagę na stopień zaawansowania technologicznego tych urządzeń. Pierwsze przydadzą się tam, gdzie jest wymagana efektywna, szybka i energooszczędna utylizacja dokumentów, w tym także poufnych. Z kolei niszczarki domowe są przeznaczone do użytku sporadycznego, dlatego nie mają dodatkowych funkcji w postaci na przykład automatycznego załadowania czy możliwości niszczenia nawet do kilkudziesięciu kartek jednocześnie, w tym pokrytych folią.