Niszczenie papieru cena
22
kwi

Co robić ze ścinkami z niszczarki?

Wiele firm, a także instytucji publicznych, prowadzących dokumentację papierową, przechowuje dane przez wymagany czas, a następnie utylizuje odpady papierowe przy użyciu niszczarki. Pozwala to na zabezpieczenie danych, które mogłyby dostać się w niepowołane ręce. Zastosowanie niszczarek do utylizacji dokumentów papierowych wymaga zagospodarowania ścinek, które pojawiają się w bardzo dużej ilości. Powstaje zatem pytanie, czy odpady te można zakwalifikować do kategorii makulatury, czy też innych śmieci. Należy pamiętać, że odpady z niszczarki wymagają pozbycia się ich zgodnie z obowiązującymi wymogami i przepisami, w taki sposób, aby nie spowodować zanieczyszczenia środowiska naturalnego. 

Składowanie sporej ilości ścinek z niszczarki przy pomocy prasokontenera

Papier z niszczarki w postaci ścinek wymaga pozbycia się tego odpadu. Obowiązujące w Polsce zasady bezwzględnej segregacji odpadów uznają ścinki pochodzące z niszczarki jako czysty papier. Z uwagi na powyższe jest to odpad, który zaliczany jest do kategorii makulatury. Przedsiębiorstwa, w których powstają bardzo duże ilości ścinek z niszczarki, mogą wykorzystać do ich utylizacji zaawansowane technologicznie urządzenia. Do tej grupy należy tak zwany prasokontener. Jest to konstrukcja wyposażona w sprzęt przeznaczony do prasowania śmieci. Pozwala to na zwiększenie objętości magazynowanych odpadów. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu można przechowywać bardzo dużą ilość ścinek, bez potrzeby dokupowania kolejnych prasokontenerów. Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązanie daje szansę na ograniczenie częstotliwości wywozu ścinek pochodzących z niszczarki, co z pewnością pozytywnie wpływa na wydatki poniesione przez przedsiębiorstwo, z uwagi na zamówienie firmy zajmującej się wywozem odpadów. 

Ścianki z niszczarki w kompostowniku 

Mniejsze przedsiębiorstwa mogą gromadzić ścinki w specjalnie dobranych plastikowych workach, o odpornej na uszkodzenia mechaniczne konstrukcji. Worki na ścinki mogą trafić do pojemników, przeznaczonych do składowania odpadów papierowych, czyli makulatury. Właściwe zagospodarowanie ścinek z niszczarki może polegać także na wykorzystaniu naturalnych właściwości, jaką posiada papier, czyli jego biodegradowalności. Jest to surowiec naturalny, którego głównym budulcem jest celuloza. Dlatego też ścinki z niszczarki mogą trafić do kompostownika, bez ryzyka skażenia fauny i flory. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku arkuszy pozbawionych nabłyszcza czy warstwy powlekanej bądź też syntetycznych barwników, które w swoim składzie chemicznym zawierają szkodliwe dla środowiska naturalnego komponenty, mogące powodować jego degradację. Utylizacja ścinek z niszczarki nie może polegać na wrzucaniu tych odpadów do pojemników, w postaci zwykłych koszy, ponieważ wyżej wymienione materiały, poddawane procesowi sortowania przy pomocy specjalnej taśmy, mogą spowodować uszkodzenie elementów sortownika. 

Ścianki z niszczarek firmowych — wywóz przez profesjonalne firmy 

Problematyczne ścinki z niszczarki mogą trafić także do firm zajmujących się profesjonalną utylizacją gromadzonych w przedsiębiorstwach dokumentów. Tego typu podmioty oferują mobilne usługi utylizacji odpadów papierowych. To materiały, które są odbierane z siedziby  przedsiębiorstwa, a następnie transportowane w odpowiednio przygotowanych pojazdach mechanicznych, do wyznaczonego punktu. Może to być np. podmiejska spalarnia l, w której wyżej wymienione odpady papierowe zostaną poddane utylizacji lub miejsce odbioru makulatury. 

Oferowany wywóz odpadów papierowych, świadczony przez firmy zajmujące się mobilną utylizacją dokumentów firmowych jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ zespół pracowników zatrudnionych w tych jednostkach, dokłada wszelkich starań, aby w trakcie przewożenia bądź też składowania odpadów papierowych w postaci ścinek z niszczarki, nie doszło do ich wykradnięcia. Działanie to może być prowadzone przez osoby, które mogłyby dostać się na niestrzeżony teren niszczarni. Jest to częste rozwiązanie, praktykowane w przedsiębiorstwach, które niszczą dokumentację zawierającą bardzo poufne dane, a także te uznawane za szczególnie wrażliwe. 

Zgodne z prawem pozbycie się ścinek z niszczarki może odbywać się na kilka sposobów. Dzięki temu przedsiębiorstwo może z łatwością zadbać o to, aby odpady te nie zalegały na terenie lub w budynkach, przynależącym do konkretnej firmy.