28
cze

Ekologiczne podejście do niszczenia dokumentów

Moda na bycie EKO to chyba najlepsze, co naszej planecie mogło się przydarzyć w ciągu ostatnich kilku lat. W końcu dalsze zanieczyszczanie środowiska może prowadzić do poważnych, nieodwracalnych konsekwencji. Na szczęście świadomość zagrożeń płynących z zatruwania naszego otoczenia wzrasta, a wraz z tym wzrostem pojawiają się również nowe możliwości, dzięki którym nasze codzienne życie możemy uczynić bardziej ekologicznym. Nam też zależy na dobru otaczającego nas środowiska, dlatego w naszej firmie stosujemy politykę EKO. W jaki sposób ją realizujemy?

Recykling przede wszystkim

Najważniejszym punktem naszej polityki EKO jest recykling materiałów, które otrzymujemy od naszych klientów w celu zniszczenia. Bez obaw, nie ma to wpływu na obowiązujące procedury i normy bezpieczeństwa oraz regulacje RODO. Jak wygląda to w praktyce? Otóż po tym jak odbierzemy od Ciebie materiały i przewieziemy je do naszej siedziby, pod okiem kamer, w chronionej niszczarni przeprowadzamy proces utylizacji dokumentów. Odbywa się to tak: wyspecjalizowane maszyny mielą dokumentację papierową na bardzo małe ścinki, potem ją zgniatają i prasują. Dzięki temu praktycznie niemożliwe jest odzyskanie danych zapisanych na papierze. Następnie ten materiał jest poddawany odpowiedniej obróbce. W taki sposób przygotowany, z powodzeniem oddawany jest do firm recyklingowych przetwarzających odpady albo papierni. Zbędna dokumentacja zyskuje tym samym nowe życie – tym razem jako np. papier. Jak widzisz, jest to nie tylko bardzo efektywne rozwiązanie, lecz przede wszystkim bezpieczne. Dodatkowo niszczenie dokumentacji w niszczarni i późniejszy recykling materiałów wypada zdecydowanie lepiej w porównaniu z innymi metodami utylizacji dokumentów, jak chociażby z antyekologicznym spalaniem.

Diabeł tkwi w szczegółach

Ekologia naszych działań przejawia się również w wielu detalach, na które nawet nie zwróciłbyś uwagi. Jeśli oddasz nam zbędne papiery w segregatorach, teczkach itd., my oddzielimy dokumenty od artykułów biurowych za Ciebie – nie będziesz musiał się tym w ogóle przejmować. Pamiętaj jednak, że materiałów biurowych nie musisz wyrzucać wraz z niepotrzebną dokumentacją. Być może będziesz mógł wykorzystać je ponownie? Czasem wystarczy tylko odkleić naklejkę, wymazać poprzednie napisy korektorem i teczka nadaje się znów do użytku. Warto o tym pomyśleć!

Systematyka nade wszystko

Systematyczne gromadzenie i bezpieczne przechowywanie materiałów do zniszczenia jest bardzo ważne – również ze względów ekologicznych (zbyt duża ilość nagromadzonej dokumentacji aż kusi, żeby wrzucić ją do pieca i o niej zapomnieć; poza tym wyobraź sobie, ile energii musiałaby wykorzystać biurowa niszczarka, żeby to wszystko pociąć). Żeby proces ten przebiegał sprawnie, warto pokusić się o umieszczenie w biurze pojemnika, w którym będą składowane materiały mające zostać zutylizowane. Świetnym rozwiązaniem, które mamy w swojej ofercie, jest wynajem specjalnych szafek na dokumenty, do których można wrzucać zbędne papiery. Po zapełnieniu szafki albo zgodnie z ustalonym harmonogramem nasi pracownicy zabierają zawartość pojemnika i przewożą dokumentację do niszczarni. Dzięki temu masz pewność, że Twoje dokumenty zostały zniszczone w sposób bezpieczny, a przede wszystkim EKO!