20
lut

Mobilne niszczenie dokumentów – co to znaczy?

Przedsiębiorstwa generują duże ilości odpadów papierowych. Przechowywanie ich w nieodpowiednich warunkach, w terminie przekraczającym ten, odgórnie ustalony w przepisach prawnych, grozi poważnymi sankcjami, w tym karami finansowymi. Dlatego też coraz więcej dużych firm decyduje się na mobilne niszczenie dokumentów. To bardzo wygodna usługa, dzięki której można na bieżąco pozbywać się niepotrzebnych odpadów papierowych. 

Jakie zalety ma mobilne niszczenie dokumentów?

Firmy, które na co dzień przetwarzają sporą ilość dokumentów, generują również dużo odpadów papierowych. Jeśli zawierają one wrażliwe, tajne lub poufne dane, to muszą one być utylizowane zgodnie z obowiązującym w Polsce i w całej Unii Europejskiej prawem. Oznacza to, że pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać ich na tradycyjne wysypiska śmieci bądź też pozostawiać w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu. W firmach, w których powstaje spora ilość odpadów papierowych, nie ma możliwości samodzielnej utylizacji tych odpadów, ponieważ do tego celu trzeba by było oddelegować przynajmniej kilku z zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowników. Zamiast tego, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór placówki, która oferuje mobilne niszczenie dokumentów wraz z odbiorem dokumentacji z siedziby klienta. To usługa, która wymaga zawarcia klarownej umowy, w której pojawiają się różnego typu zapisy dotyczące tego, jak ma przebiegać mobilne niszczenie dokumentów. Chodzi tutaj przede wszystkim o datę zabrania odpadów papierowych, ilość tych dokumentów, a także pozostałe warunki współpracy. 

Mobilne niszczenie dokumentów a samodzielna utylizacja – podstawowe różnice

Samodzielna utylizacja odpadów papierowych w firmie jest możliwa tylko wówczas, gdy posiada się niewielką ilość dokumentów. Wówczas można je zniszczyć przy pomocy odpowiednio dobranych urządzeń. Są to niszczarki zgodne z RODO, a także normą DIN 66399. Sprzęt ten jest w stanie poradzić sobie z bieżącą utylizacją niewielkiej ilości odpadów papierowych. W przypadku, gdy ma się do czynienia z przedsiębiorstwem działającym na ogromną skalę ilość odpadów papierowych zawierających poufne dane wrażliwe, finansowe, wykresy, dane księgowe, a także różnego typu dane, dotyczące kontrahentów czy zatrudnionych pracowników, nierzadko miesięcznie przekraczają ilość wytwarzaną przez małe przedsiębiorstwa, w ciągu całego roku kalendarzowego. Oznacza to, że samodzielna utylizacja odpadów papierowych w dużych przedsiębiorstwach nie ma racji bytu. Znacznie lepszym i tańszym, a także efektywniejszym rozwiązaniem jest wybór mobilnego niszczenia dokumentów. Do tego celu warto wykorzystać nowoczesną i sprawdzoną placówkę, oferującą najdogodniejsze warunki współpracy, szczególnie atrakcyjny cennik i możliwość negocjacji różnych warunków umowy. Tego typu placówką jest w szczególności nasza firma, która od wielu lat oferuje mobilne niszczenie dokumentów dla bardzo wymagających klientów. 

Czy mobilne niszczenie dokumentów jest bezpieczne?

Umówiony wcześniej odbiór dokumentów do utylizacji przez placówki oferujące mobilne niszczenie odpadów papierowych w firmie gwarantuje to, że produkty te trafią do specjalnie wyznaczonego miejsca. To strzeżony punkt 24h/7 dni, w którym przechowywane są dokumenty zawierające poufne dane z przeznaczeniem do ich utylizacji. Te odpady papierowe są następnie transportowane do niszczarni, co pozwala na ich całkowitą utylizację, bez możliwości odzyskania znajdujących się na nich danych firmowych, finansowych, osobowych, a także informacji tajnych, poufnych czy wrażliwych. 

Mobilne niszczenie dokumentów jest dopuszczone przez obowiązujące w całej Unii Europejskiej przepisy prawne. Oznacza to, że przedsiębiorstwo, korzystające z tego typu usługi, nie musi obawiać się żadnych kart finansowych, związanych z łamaniem metod zagospodarowania odpadów papierowych w firmie. Ponadto mobilne niszczenie dokumentów jest zgodne z obowiązującym w Polsce RODO, a także innymi przepisami, traktującymi o ochronie danych osobowych, a także dokumentów zawierających poufne informacje, wymagające szczególnego zabezpieczenia ich przed dostępem osób trzecich i niepowołanych. 

Bardzo popularne mobilne niszczenie dokumentów to świetny sposób na to, aby pozbyć się tych odpadów papierowych, w sposób legalny szybki i atrakcyjny cenowo. Usługę tę można zamówić za pośrednictwem naszej firmy.