28
wrz

Metoda mechaniczna najskuteczniejszym sposobem niszczenia dysków zewnętrznych

Coraz więcej dokumentacji firm przechowuje się na nośnikach elektronicznych – płyty CD/DVD, pendrive’y, dyski zewnętrzne to tylko przykłady urządzeń, na których gromadzone są dane. I choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą redukować ilość produkowanej przez nie dokumentacji papierowej, to niesie ono za sobą również wiele zagrożeń. Płyną one przede wszystkim z niewiedzy na temat bezpiecznego korzystania z nośników. Dotyczy to również nieprawidłowego niszczenia urządzeń tego typu. 

Dlaczego niszczyć elektroniczne nośniki danych?

Część z Was pewnie zastanawia się w tym momencie: po co w ogóle niszczyć zewnętrzne nośniki danych, przecież wystarczy kliknąć “delete” albo “formatuj dysk” i dokumenty na nich zapisane znikają. W wersji bardziej optymistycznej zamiast argumentu wirtualnego przychodzi argument fizyczny – chociażby młotek. W teorii brzmi to bardzo przekonująco, ale w praktyce wcale tak nie jest. Nawet z najlepiej wyczyszczonego (albo nadpisanego!) dysku da się odzyskać dane, jeśli tylko ma się trochę smykałki do kwestii informatycznych. To samo dotyczy urządzeń niesprawnych lub uszkodzonych. Równie dobrze można byłoby wyrzucić urządzenie do kosza i czekać, aż ktoś niepowołany je stamtąd wyciągnie. Oczywiście może się wydawać, że mało prawdopodobne jest, aby ktoś znalazł Twoje stare urządzenia i próbował odtworzyć z nich dane. Jednakże takie sytuacje się zdarzają, a kiedy już informacje zapisane na dyskach trafiają do obiegu publicznego, firma ponosi straty zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o bezpieczne niszczenie nie tylko dokumentacji papierowej, ale i elektronicznej.

Metoda mechaniczna najskuteczniejsza przy niszczeniu dysków zewnętrznych

Mając na uwadze potrzeby naszych Klientów, w naszej ofercie, oprócz niszczenia dokumentacji papierowej, znajdziesz również opcję profesjonalnego niszczenia dysków zewnętrznych. W naszej pracy stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo i doświadczenie, dlatego też zdecydowaliśmy się na niszczenie dysków metodą mechaniczną. Obecnie jest to najpewniejszy sposób na skuteczne zniszczenie nośników danych, dzięki któremu nie będzie możliwe odzyskanie dokumentów uprzednio na nich zapisanych. Na czym polega ta metoda? Otóż w trakcie niszczenia następuje fizyczne uszkodzenie elementów dysku: obudowy, talerzy, głowic oraz całej elektroniki. Części zostają wielokrotnie pocięte, zdeformowane i rozdrobnione. Bez wątpienia metoda ta jest szybka i wydajna. Ponadto warto nadmienić, że powstałe w procesie niszczenia odpady poddawane są recyklingowi. Stosujemy proces mechanicznego niszczenia nośników nie tylko dlatego, że jest efektywny, ale równocześnie dlatego, że jest to jedyna metoda zgodna z obowiązującą normą DIN 66399.

Nośniki danych niszczone w ESSI

Dyski zewnętrzne, które są obecnie bardzo popularnym urządzeniem służącym do przechowywania danych, to nie jedyne nośniki, które niszczymy. Oprócz nich z powodzeniem również możesz zlecić nam utylizację nośników optycznych takich jak płyty CD/DVD, nośniki magnetyczne, w tym dyskietki czy kasety z taśmami magnetycznymi, urządzenia elektroniczne takie jak karty pamięci, chipowe, dyski SDD, a także nośniki starszego typu – slajdy, klisze, mikrofilmy. Wszystkie utylizujemy zgodnie z obowiązującymi normami, dlatego też dzięki nam zyskasz pewność, że nośniki zostały skutecznie zniszczone, a dane na nich zapisane nie wypłyną.