Poradnik: jak skutecznie zabezpieczyć się przed utratą istotnych danych?
24
lut

Bądź EKO z ESSI – jak dbamy o środowisko w naszej firmie?

Rosnące zanieczyszczenie środowiska odbija się szerokim echem już nie tylko w społeczeństwie, ale także i w mediach, a to z kolei nie pozwala ignorować nawarstwiających się problemów w debacie politycznej. Wraz z coraz bardziej dokuczliwymi skutkami niewłaściwego dystrybuowania surowcami naturalnym i niechęcią do zmiany na lepsze ekologia coraz mocniej wkracza w nasze życie codzienne, z mody na EKO stając się stylem życia. Ziemia znalazła się w punkcie, w którym nawet małe, ale zdecydowane zmiany pewnych nawyków mogą wiele zdziałać, ale aby to osiągnąć, musimy działać razem.

Zielone światło dla mechanicznego niszczenia dokumentów

O tym, że trzeba niszczyć dokumentację firmową, niby nie trzeba nikomu przypominać, ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie zamiast niszczyć ją w niszczarce albo posiłkować się firmą profesjonalnie niszczącą dokumenty jak nasza, nie łatwiej byłoby to gdzieś wywieźć i spalić? Tutaj musimy wam przyznać rację, pewnie byłby to łatwiejszy sposób, ale… No właśnie, istnieje sporo przeciwwskazań, dlaczego tego nie robić! Jeśli prowadzisz firmę posiadającą zaplecze biurowe, to z pewnością wiesz, jak wiele dokumentów różnego rodzaju przewija się przez nie w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca. Skala jest bardzo duża, prawda? Twoja firma nie jest jedyną na rynku. Istnieje wiele przedsiębiorstw, w których stopień wytwarzania i przetwarzania dokumentacji bieżącej jest tak samo duży, a przecież nie mówimy tylko o Polsce, prawda? Gdyby wszyscy palili dokumenty, zanieczyszczenie powietrza drastycznie by się pogłębiło. Oczywiście mechaniczne metody niszczenia dokumentów wynikają z pewnych obostrzeń prawa i norm przestrzeganych w Unii Europejskiej, ale temu, że mechaniczna metoda utylizacji jest najbardziej ekologiczną drogą, trudno zaprzeczyć. W myśl polskiego prawa dokumenty powinny być zniszczone w taki sposób, aby nie było możliwe ich ponowne odtworzenie i tutaj poza wzmiankowanym paleniem dokumentacji i obecnie stosowaną metodą mechaniczną mamy jeszcze jeden rodzaj niszczenia – metodę chemiczną, która jest równie skuteczna. Dlaczego więc nie niszczymy dokumentacji poprzez zanurzanie jej w odpowiednich roztworach, które pozwoliłyby na jej całkowity rozkład? Głównie dlatego, że nie należy to do najbezpieczniejszych sposób niszczenia oraz jest bardzo kosztowne, ale jest jeszcze jeden powód… Po zastosowaniu metody chemicznej recykling materiałów nie jest możliwy tak jak w przypadku niszczenia dokumentów drogą mechaniczną.

Recykling materiałów w ESSI

W ESSI profesjonalnie niszczymy dokumenty papierowe oraz inne nośniki danych wyłącznie za pomocą metody mechanicznej. Działamy zgodnie z prawem i obowiązującymi normami. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dysków twardych, gdyż przekazane sprzęty niszczymy w całości za pomocą specjalnego urządzenia, gwarantując tym samym bezpieczeństwo informacji. Przed rozpoczęciem niszczenia poszczególne materiały są segregowane – w miarę możliwości oddzielamy części metalowe lub plastikowe od papierowych. Przy zastosowaniu niszczenia mechanicznego w procesie utylizacji powstają ścinki o określonych parametrach, które następnie zyskują drugie życie! W ESSI wierzymy w recykling, dlatego przekazujemy je do papierni, by mogły służyć do produkcji kolejnych materiałów. W przypadku innych metod niszczenia dokumentacji i nośników danych recykling na większą skalę nie jest możliwy.

ESSI jeszcze bardziej EKO w 2020

Wraz z nowym rokiem postanowiliśmy zmienić się na lepsze i działać jeszcze mocniej w firmowej sferze EKO. Decydując się na utylizację dokumentów w naszej firmie, stawiasz nie tylko na jakość i bezpieczeństwo, ale także przyczyniasz się do wsparcia środowiska. Każda tona przemielonej przez nasze przemysłowe niszczarki dokumentacji oznacza posadzenie przez nas aż trzech nowych drzew! W ten sposób staramy się dołożyć własną cegiełkę do odbudowy równowagi w naturze, bo mamy wrażenie, że korzystanie z najbardziej ekologicznej metody niszczenia i recykling przetworzonych materiałów to jednak wciąż za mało. Nie zwlekaj, razem z ESSI wybierz zieloną drogę!