17
mar

Słów kilka o sprzęcie elektronicznym – jak pozbyć się  przestarzałego komputera? Co zrobić ze starym dyskiem twardym? Czy można wyrzucić zepsutego smartfona?

Z racji postępującej cyfryzacji coraz więcej spraw możemy załatwić przez Internet. Ma to zarówno swoje plusy jak minusy. Największym ułatwieniem jest, że za pomocą kilku kliknięć, bez wychodzenia z domu i tracenia cennego czasu na dojazdy i stanie w kolejkach, możemy zarejestrować się do lekarza, złożyć deklarację podatkową, zrobić szybki przelew za zakupy, czy opłacić bieżące rachunki. Jak wynika z wielu badań, jesteśmy również coraz bardziej świadomi cyber zagrożeń czyhających na nas w sieci. Mniej chętnie klikamy w nieznane linki, nie otwieramy już tak ochoczo załączników pochodzących od nieznanych nadawców, zarządzamy polityką prywatności swoich profili społecznościowych, jesteśmy też coraz bardziej świadomi braku pozornej anonimowości oraz częściej uznajemy posiadanie aktualnego oprogramowania i antywirusa za niezbędne. Ale wszystkie te środki ostrożności schodzą na dalszy plan, jeśli idzie o kwestie wymiany sprzętu elektronicznego, który zwyczajowo wyrzucamy do kosza, bez większego zastanowienia, co się z nim dalej stanie i do kogo trafi.

Przecież popsute, to do kosza

Popsute laptopy, „martwe” dyski twarde, płyty CD/DVD o nieznanej treści, tablety z rozbitym ekranem i przestarzałe smartfony to dobrze znany nam sprzęt, który w razie wymiany na nowszy lub awarii, wyrzucamy do… śmietnika. No tak, komu chciałoby się grzebać za starym sprzętem w śmietniku, a później jeszcze spędzić sporo czasu, aby uruchomić ten złom? Otóż istnieją takie osoby. Wyrzucając sprzęt, nie masz pewności do kogo trafi, a przecież niechętnie oddałbyś dostęp do swojego komputera czy telefonu obcej osobie, prawda? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że popsuty bądź stary sprzęt może wrócić do obiegu w postaci podzespołów albo zostać odsprzedany do komisu. Może też zostać znaleziony przez kogoś, kto sprawdzi, czy faktycznie jest popsuty i czy aby nie zawiera jakichś ciekawych informacji… Zapytasz: jak, skoro nie działał? Za sprawą programów do odzyskiwania danych i instrukcji zawartych w Internecie nawet średnio zorientowana w temacie osoba może odzyskać znaczną część plików z dysku, który Ty uznałeś za niesprawny. Najczęściej wystarczy trochę cierpliwości. Co to smartfonów, sprawa jest jeszcze prostsza. To że telefon się nie włącza, nie oznacza, że nie da się uruchomić ponownie. Może zepsuł się włącznik? Może ekran? Może padła bateria? Wystarczy sprawdzić kluczowe obszary, aby ponownie ożywić taki smartfon, a tam niespodzianka – najczęściej w postaci pełnej książki kontaktów, starych smsów, zdjęć oraz zapisanych haseł do poczty portali społecznościowych. Naprawdę chciałbyś, aby ktoś miał dostęp do tego wszystkiego?

Metody ochrony sprzętu przeznaczonego do utylizacji

Absolutne minimum dotyczące sprzętu, który masz zamiar wyrzucić, to formatowanie. Nie powstrzyma to bardziej zaawansowanego hakera przed odczytaniem zapisanych w nim danych, ale zniechęci przypadkowego Kowalskiego o ułańskiej fantazji. Możesz również spróbować zniszczyć taki sprzęt – czy to za pomocą młotka, czy przy użyciu bardziej wysublimowanych narzędzi, ale to również nie gwarantuje pełni sukcesu w tej kwestii. Uszkodzony sprzęt wciąż zawiera informacje, które zostały na nim zapisane i wciąż przy odrobinie cierpliwości i fachowej wiedzy, mogą one ujrzeć światło dzienne. Pozostaje jeszcze nadpisywanie danych, czyli wielokrotne, zapisywanie i usuwanie, informacji na nośniku, jednakże jest to proces dość czasochłonny. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twoje informacje nie ujrzą światła dziennego, może warto oddać sprzęt elektroniczny do utylizacji profesjonalnym firmom zajmującym się niszczeniem tego typu nośników danych. Wybór ten jest tym słuszniejszy, gdy prowadzisz przedsiębiorstwo i zamierzasz zniszczyć sprzęt firmowy. Wtedy minimalizujesz czas i ryzyko wypłynięcia wrażliwych informacji oraz kar, z którymi może się to wiązać.

Gwarancja fachowej utylizacji nośników danych

Jako firma zajmująca się profesjonalnym niszczeniem nośników danych mamy w zanadrzu dużo skuteczniejsze metody niż te, które możesz wykorzystać w zaciszu domowym. Korzystamy przede wszystkim z metody mechanicznej, która opiera się na cięciu sprzętu na drobne kawałki i ich dodatkowym zgniataniu. Dzięki temu Twoje dane przy relatywnie niskich nakładach finansowych są bezpieczne. Sam więc zdecyduj, czy ryzyko, jakiego podejmujesz się, wyrzucając swoje sprzęty elektroniczne do kosza, się opłaca.