Niszczenie dysków a bezpieczeństwo danych
05
lis

Niszczenie dysków a bezpieczeństwo danych

Wzrasta świadomość związana z niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą nieprawidłowe niszczenie dokumentacji. Na całym świecie przywiązuje się coraz większą uwagę do kwestii bezpiecznego obiegu informacji oraz procedur bezpieczeństwa związanych z jej przetwarzaniem i utylizacją. Dodatkowo wejście w życie RODO wymusiło na przedsiębiorstwach wypracowanie własnych strategii bezpieczeństwa w tym zakresie. Nie ma już większych wątpliwości co do zasadności właściwego niszczenia dokumentacji papierowej przy użyciu niszczarek czy za pośrednictwem specjalistycznych firm zewnętrznych. Wciąż jednak nie zdajemy sobie w pełni sprawy z tego, jak należy postępować z innymi nośnikami danych.

Niszczenie dysków twardych, czy też innych optycznych i magnetycznych nośników danych powinno odbywać się na taką samą skalę jak niszczenie klasycznych dokumentów. Tutaj jednak mamy do czynienia z zasadniczą różnicą. O ile papier możemy włożyć do niszczarki i kłopot znika w kilka sekund, to w kwestii choćby dysku twardego sprawa wygląda zgoła inaczej.

Jakie masz opcje?

Najgorsze, co możesz zrobić, to wyrzucenie nośnika na śmietnik. Historie o znalezionych na wysypiskach dyskach z informacjami, zawierającymi szczegółowe dane osobowe, poufne informacje firm bądź dokumentację bankową wraz z numerami kont i kart kredytowych nie należą do rzadkości. Wystarczy zajrzeć do pierwszego z brzegu serwisu informacyjnego.

Istnieje kilka metod, dzięki którym możesz pozbyć się dysku twardego. Nie wszystkie jednak gwarantują efektywne wymazanie zawartych na nim danych. Zapewne pierwsze, co nasuwa się Ci na myśl, to formatowanie dysku z poziomu systemu BIOS. Niestety metoda ta jest zupełnie nieskuteczna, gdyż nawet średnio obyta w temacie osoba, z pomocą Internetu oraz programu służącego do tego celu, z łatwością może odzyskać wszystkie usunięte dane.

Dla miłośników DIY (“Do it yourself”) niszczenie dysków twardych może być całkiem przyjemną alternatywą. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi: młotek, śrubokręt, obcęgi (dla bardziej zaawansowanych wiertarka, szlifierka kątowa i lutownica) i już można oddać się pasji destrukcji. Niestety również w tym przypadku gwarancja niszczenia danych jest właściwie żadna. Owszem, po uszkodzeniu talerza dysku dane będzie trudniej odczytać, ale przy pomocy trochę bardziej profesjonalnego sprzętu odzyskanie informacji to naprawdę żaden problem.

Ze sposobów, z których możemy skorzystać w zaciszu domowym, pozostaje jeszcze tylko nadpisywanie danych na dysku. Polega to na wielokrotnym zapisywaniu i kasowaniu danych na jednym nośniku. Metoda ta charakteryzuje się wysoką skutecznością, niestety w praktyce jest czasochłonna, gdyż na jedno urządzenie musimy przeznaczyć sporo czasu i energii.

Zatem co dalej? Oczywiście zawsze możesz oddać sprawę w ręce specjalistów zajmujących się niszczeniem i utylizacją danych.

Co oferują eksperci?

W pakiecie usług firm zajmujących się profesjonalnym i bezpiecznym niszczeniem dokumentacji można znaleźć kilka kontrpropozycji dla „domowych” sposobów niszczenia. Są to metody o wysokiej skuteczności. Prześledźmy najpopularniejsze z nich:

Demagnetyzacja

To proces niszczenia danych zapisanych na dysku, polegający na zastosowaniu specjalistycznego urządzenia wytwarzającego silne pole elektromagnetyczne. Dzięki temu możliwe jest wyczyszczenie danych. Jednakże ten sposób jest mało wydajny. Usuwanie danych trwa około minuty, ale często dyski trzeba jeszcze wstępnie rozkręcić, aby dostać się do talerzy, a później jeszcze ponownie podłączyć w celu weryfikacji, czy wszystko przebiegło zgodnie z normą.

Metoda chemiczna

W pierwszej fazie polega ona na wymontowaniu talerzy dysku z obudowy, a następnie ich mechanicznym pocięciu. W kolejnym kroku rozdrobnione dyski są rozpuszczane w roztworze chemicznym. W wyniku działania kwasu dysk przestaje fizycznie istnieć. Metoda charakteryzuje się najwyższą skutecznością, niestety jest również czasochłonna oraz bardzo kosztowna.

Niszczenie mechaniczne

Polega ono na fizycznym uszkodzeniu elementów dysku: obudowy, talerzy, głowic oraz całej elektroniki. W trakcie procesu części zostają wielokrotnie pocięte, zdeformowane i rozdrobnione. Na korzyść tej metody przemawia jej szybkość, wydajność i niski koszt. Powstałe w procesie niszczenia odpady poddawane są recyklingowi. Proces mechanicznego niszczenia nośników jest najpowszechniej stosowany przez firmy zewnętrzne, nie tylko ze względu na liczne atuty, ale równocześnie dlatego, że jest jedyną metodą zgodną z obowiązującą normą DIN 66399.

Wciąż nieprzekonany?

Zlecając ekspertom zniszczenie dokumentacji, uzyskujesz pewność, że Twoje dane nie wylądują gdzieś na śmietniku czy w lesie. Chronisz poufne informacje. Większość firm z tej branży przywiązuje ogromną wagę do procedur bezpieczeństwa. Oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na właściwy rozwój swojego przedsiębiorstwa. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i obowiązującymi normami, a renomowane firmy wystawiają po całym procesie certyfikaty zniszczenia powierzonej dokumentacji. Niejednokrotnie oferują również nagrania z przebiegu niszczenia w celu dodatkowej weryfikacji. To się naprawdę opłaca!